Які податки сплачуються при купівлі-продажі нерухомості?

Згідно з чинним законодавством України, оподаткуванню підлягає уся нерухомість після реєстрації майнових прав на це майно. Тобто покупець підписує у нотаріуса договір купівлі-продажу, після якого нотаріус вносить дані до Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно. І він повинен обов’язково сплатити податок при купівлі квартири: 

  1. Внесок у Пенсійний фонд – нараховується в розмірі 1% від вартості придбаної нерухомості. Наприклад, якщо квартира на момент купівлі коштувала 1 200 000 грн, її новий власник повинен перерахувати на рахунок ПФ 12 000 грн.  
  2. Державне мито – це плата за нотаріальне посвідчення. Вона стягується в розмірі 1% від суми купівлі.  
  3. Військовий збір – цей податок був запроваджений у 2014 році як загальнодержавний податок, який підлягає сплаті покупцями нерухомого майна. Його розмір складає 1,5% від вартості угоди.  
  4. Податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) – нараховується лише на другу та кожну наступну покупку нерухомості в поточному році. Якщо купівля нерухомості перша, в такому випадку покупець не платить ПДФО. Варто враховувати, що розмір цього податку може бути різний: 
  • 5% – якщо це друга покупка за рік; 
  • 18% – нараховується на третю і кожну наступну покупку. 

Оплата послуг нотаріуса 

Додатково при покупці квартири на плечі нового власника лягають витрати на оплату послуг нотаріуса.   Для проведення реєстрації права власності на нерухоме майно покупець може звернутися до приватного або державного нотаріуса. Послуги приватного зазвичай коштують більше, проте можливе швидше проведення процедури. Відповідно державний нотаріус зробить оформлення нерухомості дешевшим, але черги до нього змусять довго чекати.  

Коли потрібно сплатити податок на купівлю квартири 

Для сплати цього податку надається термін до двох тижнів з моменту виникнення такого зобов’язання. Тобто, з моменту укладення договору купівлі-продажу, якщо майнові права на таку квартиру переходять від одної фізичної особи до іншої. А також під час подання заяви на іпотеку або укладання нотаріального договору, що містить положення про іпотеку.  При купівлі квартири безпосередньо у забудовника податок сплачується в день оплати вартості нерухомості. Про це важливо знати тим, хто планує купити квартиру в новобудові.

Інші статті:

Діє Порядок переміщення документів нотаріального діловодства та архіву державної нотаріальної контори в умовах воєнного стану

26 жовтня набрав чинності наказ Міністерства юстиції від 17 жовтня 2024 року № 2994/5 «Про затвердження Порядку…

Про альпіністські сходження

Тут я зможу писати про життя поза роботою (участь у змаганнях, суспільних заходах, волонтерство, альпіністські…

Відпустка

Тут я зможу публікувати інформацію про зміни у законодавстві, нотаріаті та своїй діяльності (інформацію про…

Як перевірити квартиру перед купівлею?

Коли квартира, яку так довго шукали для купівлі, нарешті обрана, хочеться швидше укласти угоду. Більшість…

Як правильно скласти заповіт?

В умовах війни все більше людей замислюються над тим, щоб висловити останню волю на випадок…

Що необхідно для оформлення спадщини?

Як здійснюється спадкування за законом? Спадкування за законом здійснюється за умови відсутності заповіту, визнання його…